Living, Travel

Norwegian cities in a nutshell. Norweskie miasta w pigułce.

It’s hard to believe, but just in 3 weeks I’m gonna celebrate 5 years in Norway. It’s increadible how time flies!

Some people may ask me why did I move to Norway. Well… I  wanted to do my Erasmus exchange (back in 2009) there, but unfortunately the university was offering only courses I had already taken, so I went to Belgium instead – by the way, it was the best choice ever! Last year I had a chance to visit the place I almost ended up – Elverum (for those not living in Norway it is the smallest place ever, and to be honest it looked very boring) so I believe I was very fortunate I didn’t have to go there. After finishing my Master degree I decided to continue in science and was looking for a PhD position. Found a great project at the University of Oslo. I sent my CV and few weeks after I got a call for the interview – great birthday gift. I went there in July 2011 for the interview and 3 weeks after I got a call that I’m getting the job. Decision that I was taking it was quite obvious. Not even 2 months after I was in Oslo. And this is how my Norwegian adventure began!

Trudno mi uwierzyć, że już za 3 tygodnie będę obchodziła 5 rocznicę przeprowadzki do Norwegii! Niesamowite jak ten czas leci!

Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się dlaczego akurat Norwegia. W zasadzie miałam pojechać tam już w 2009 na wymianę z Erasmusa. Uniwersytet, na którym miałam studiować oferował tylko przedmioty, które miałam rok wcześniej, dlatego nastąpiła zamiana planów i wybrałam Belgię – swoją drogą najlepsza decyzja pod słońcem! W zeszłym roku miałam okazję odwiedzić moje niedoszłe miejsce wymiany, Elverum (dla tych co nie mieszkają w Norwegii – jest to najmniejsze i najnudniejsze miejsce ) – dlatego bardzo się cieszę, że tam nie pojechałam. Po ukończeniu studiów magisterskich chciałam kontynuować pracę w nauce, dlatego szukałam miejsca na doktorat. Znalazłam świetny projekt na Uniwersytecie w Oslo. Wysłałam CV i kilka tygodni później zostałam zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną – co za prezent na urodziny! W lipcu 2011 pojechałam do Oslo na rozmowę kwalifikacyjną, a 3 tygodnie później otrzymałam telefon, że praca jest moja! Decyzja o wyjeździe była całkiem szybka i niecałe 2 miesiące po tym byłam już w Oslo. Takim sposobem moja norweska przygoda  rozpoczęła się.

P1050756

In next series of posts I will tell you more about Norway, Norwegian culture, what to see, were to go and of course what to eat.

In this post I would like to show you 4 cities you need to see while visiting Norway. Oslo will get separate post 😉

I didn’t have chance to see all big cities in Norway but here comes list of places I can recommend so far.

W kolejnym cyklu wpisów opowiem Wam więcej o Norwegii, jej kulturze, co trzeba zobaczyć, gdzie się wybrać i oczywiście co trzeba spróbować.

W tym wpisie chciałabym zaprezentować Wam 4 miasta, które trzeba koniecznie odwiedzić podczas pobytu w Norwegii. Oslo będzie miało swój własny wpis 😉

Nie miałam jeszcze okazji zobaczyć wszystkich miast Norwegii, dlatego jest to lista miejsc, które mogę polecić do tej pory.

Trondheim:

If I had a chance to live in any other place in Norway other than Oslo I think I would choose Trondheim. It’s a great place for a weekend trip. It is one of the largest cities in the country (probably for many people won’t have a feeling it’s big). City has a wonderful atmosphere that I liked a lot. You should wonder around. So many colorful, wooden houses. I especially liked houses built just by the Nidelva river. Nidaros Cathedral is another place worth visiting.

Trondheim:

Gdybym mogła mieszkać w Norwegii w innym mieście niż Oslo, myślę, że wybrałabym Trondheim. Świetne miejsce na weekendowy wypad. Jest to jedne z największych miast w kraju (prawdopodobnie dla wielu z Was nie będzie ono wydawało się szczególnie duże). Miasto ma wspaniałą atmosferę, która strasznie mi się spodobała. Musicie koniecznie pospacerować małymi uliczkami. Tyle jest tu kolorowych, drewnianych domów. Szczególnie podobały mi się te zbudowane nad rzeką Nidelva. Katedra Nidaros to kolejne miejsce warte odwiedzenia.

P1070500

P1070481

Ålesund:

Beautiful port city in Norway. It’s situated south west from Trondheim. I had a chance to visit it in 2014 when we were travelling around Norway. I really enjoyed the view over the city from Aksla viewpoint. Perfect end after climbing 418 steps to get there 😉

Ålesund:

Piękne miasteczko portowe w Norwegii. Jest ono usytuowane na południowy zachód od Trodnheim. Miałam okazję zobaczyć je w 2014 roku podczas naszej małej wyprawy dookoła Norwegii. Wspaniały widok na miasto można zobaczyć z punktu widokowego na górze Aksla. Szczególnie jest to miła nagroda po pokonaniu 418 stopni 😉

P1060728

Stavanger:

Number 3 on my list of favorite Norwegian cities. Nice for a few days trip as there is also much to do around the city. We had only one weekend there so we didn’t have chance to do everything, but hey! at least I have a good reason to go back 🙂 Stavanger is an Oil capital of Norway. During your stay you should walk around and visit Old Stavanger with collection of beautiful, old, wooden houses. You should also see the oldest cathedral in Norway. The best part of our trip was boat trip on Lysefjord – first Norwegian fjord I had a chance to see. The view was just stunning. If we had more time we would also go to Preikestolen which is a steep cliff which rises 604 meters above the Lysefjord.

Stavanger:

Miejsce nr 3 na mojej liście ulubionych miast w Norwegii. Wspaniałe miejsce na kilkudniowy wypad. My mieliśmy tylko weekend, dlatego zabrakło nam czasu na wszystko, ale hej! przynajmniej mam wymówkę żeby jeszcze raz się tam wybrać 🙂 Stavanger to olejowa stolica kraju. Podczas pobytu powinniście wybrać się na spacer i odwiedzić starą część miasta z pięknymi drewnianymi domami. Warto zobaczyć też najstarszą katedrę w kraju. Jednak, najlepszą częścią naszej wycieczki była wyczieczką łodzią po Lysefjord – pierwszy norweski fjord jaki miałam okazję zobaczyć. Widoki zapierają dech w piersiach. Gdybyśmy mieli więcej czasu to napewno wybralibyśmy się na Preikestolen – wystający, stromy klif, który unosi się na wysokości 604 metry nad Lysefjord.  

P1060300

P1060007

P1060073

P1060223

Bergen:

Number 4 on my list. Many people love it, but it wasn’t my favorite. We had a chance to stop here for a couple of days. My favorite spot in the city was Mount Floyen (best viewpoint over the city) and the Fløibanen – which is an 850 meter-long electric cable funicular that will take you from the city centre to Floyen mountain. I also loved Bryggen (a series of Hanseatic commercial buildings lining the eastern side of the fjord) – from 1979 Bryggen is on the UNESCO list for World Cultural Heritage sites. If you are hungry fish market is nearby. Not far away from Bergen you can also see house of Edvard Grieg – the most famous Norwegian composer and pianist. One place I can’t really recommend is Aquarium – it was a bit small and not many animals, but it might be because I fell in love with aquarium in Barcelona.

Bergen:

Numer 4 na mojej liście. Wielu ludzi jest zachwyconych tym miastem, jednak nie jest ono moim ulubionym. Mieliśmy okazję tu być parę dni. Moim ulubionym miejscem była góra Floyen (najlepszy punkt widokowy na miasto) i Fløibanen – jest to kolejka linowo-terenowa o długości 850 metrów, którą można dojechać z centrum na górę Floyen. Kolejnym miejscem, które szczególnie przypadło mi do gustu było Bryggen (jest to szereg hanzeatyckich budynków handlowych znajdujących się po wschodniej części fjordu) – od 1979 roku Bryggen na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jeżeli będziecie głodni w okolicy jest targ rybny. Niedaleko od Bergen możecie się również wybrać do domu Edwarda Gried’a – najbardziej znanego norweskiego kompozytora i pianisty. Jedynym miejscem, którego nie mogę polecić jest akwarium – jak dla mnie było ono zbyt małe i nie było zbyt dużej ilości zwierząt – ale to może dlatego, że jestem zauroczona akwarium w Barcelonie.

P1070166

P1070084

Next cities in Norway I would like to visit are Tromsø and Kristiansand (just for start, but there some many more places on my list) 🙂

I hope you enjoy reading and maybe it will encourage you to come and explore Norway 🙂

Kolejnymi miastami Norwegii, które chciałabym odwiedzić to Tromsø i Kristiansand (tak na dobry początek, ale jest dużo innych miejsc na mojej liście) 🙂

Mam nadzieję, że moje wpisy zachęcą Was do odwiedzin Norwegii 🙂

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply